Dikey Barkod ya da Yatay Barkod

https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2021/09/kodlama-makinasi.png

Değişken verilerle barkod etiketleri yazdırırken dikkate alınması gereken birçok şey vardır. Bunların çoğu pratik kaygılardır: Metin, grafik öğeleri veya barkodlar gibi hangi değişken etiket verileri etiketlerde olmalıdır? Hangi yazı tipi boyutunu istiyorsunuz?

Hangi parçalar önceden yazdırılmalı ve yazıcı hangi bilgileri değişken veri olarak eklemelidir?

Uygulamam için hangi barkod etiketleri uygundur?

Etiketleme sisteminizin teknik kısıtlamalarını göz önünde bulundurmayı unutmayın! Etiket yazıcınızın kaldırabileceği maksimum etiket genişliği nedir? Geniş bir etiketi, yazıcıdan önce dar tarafının çıkması için 90 derece döndürmeniz mi gerekiyor? Veya etiketi döndürmek zorunda kalmadan amacınız için yeterince geniş bir etiket yazıcısı kullanabilir misiniz? Şerit ve etiketler uyumlu mu ve baskı sonucu okunabilirlik ve dayanıklılık gereksinimlerine uygun mu?

Tüm bu faktörler, barkodun etiket üzerindeki konumunu ve yönünü belirler. Ya yazıcıyı uzun kenarından bırakır ve bir çit gibi görünür ya da barkod etiketin uzunluğu boyunca yazdırılır ve bir merdiven gibi görünür.

Baskı yönünün barkodun okunabilirliği üzerinde doğrudan etkisi vardır. 

Yazdırma yönü barkod okunabilirliğini etkiler

Termal doğrudan ve termal transfer yazıcılarda, etiketin tüm genişliğini kaplayan sabit, yerleşik bir yazıcı kafası bulunur. Her yazıcı kafası çok sayıda küçük ısıtma elemanı içerir. Sıkı aralıklıdırlar – milimetre başına 23 elemana kadar.

Isıtma elemanları elektronik olarak açılıp kapatılarak basınç darbeleri üretilir. Küçük noktalar gerçek baskıyı oluşturur.

Yazıcı, yazdırırken etiket malzemesini hareket ettirir. Etiket malzemesinin kendisi doğru noktalarda koyulaşır (termal-doğrudan baskı) veya etiket ile termal baskı kafası (termal transfer baskı) arasında sıcaklığa duyarlı bir şerit vardır. Isıtma elemanları şeridin kaplamasını eriterek mürekkebi etikete aktarır.

Barkodlar için sürekli baskı kalitesi zorunludur. Barkodları taranamaz hale getirdikleri için eksik veya hatalı çubuklar kabul edilemez. Birikmeleri önlemek için yazıcı kafalarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Ancak, tüm özene rağmen, bir noktada en iyi yazıcı kafası bile aşınmaya ve yıpranmaya yenik düşecektir.

Tıkanmış yazıcı kafaları, bir sonraki temizleme işlemine başlamadan önce bile arada sırada noktaların tamamen yazdırılmasını engelleyebilir.

Bu tür sorunlar fark edilmeyebilir. Her kodun okunabilirliğini kontrol etmek için her zaman yazıcının arkasına bir barkod tarayıcı kurabilirsiniz. Bununla birlikte, bu daha karmaşık kurulumlar için bir seçenek olsa da daha basit süreçlerde genellikle buna yer yoktur.

Barkodun üzerine kalın bir çubuk yazdırın!

Çoğu zaman size yardımcı olacak bir numara vardır: Etiket üzerindeki barkodun üzerine kalın ve düz bir çubuk eklerseniz, barkodun tüm genişliği boyunca yazıcı kafası sırasının düzgün çalışıp çalışmadığını çıplak gözle kolayca görebilirsiniz. Tarayıcıya gerek kalmaz.

Mümkünse, barkod düzenini (ve tüm etiket içeriğini) 90 derece döndürebilirsiniz. Bu şekilde, hatalı bir nokta barkodun tüm baskısını etkileyerek gözden kaçırmayı imkânsız hale getirir.

Dönen barkodlar hakkında bir uyarı

Noktalar, çok yüksek baskı hızlarında hızlı bir şekilde art arda açılıp kapatılır. Elektronik açıdan bakıldığında, hız bir sorun değildir. Bununla birlikte, ısıtma elemanlarının belirli bir gecikmesi vardır. Kapatıldıktan sonra bile hala biraz sıcak kalabilir.

Çok yüksek yazdırma hızlarında çizgiler biraz bulanık görünebilir.

Bu, özellikle tarayıcıların çok net kenarlara sahip olmak için çubuklara ve aradaki boşluklara ihtiyaç duyması nedeniyle barkodlar için bir okunaklılık sorununa neden olabilir.

Bu nedenle, kullandığınız malzemeler ve ihtiyacınız olan baskı hızları ile barkodu döndürmenin uygun bir seçenek olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 

LEVENT MAKİNAMerkez Ofis
Çağrı merkezimiz 7/24 tüm sorularınızı cevaplıyor.
SATIŞ VE TEKNİK DESTEKBize Ulaşın
Satış ve teknik destek ekibimiz sizlere 7/24 hizmet vermektedir.
Satış
Teknik Destek
NERELERDEYİZSatış ve Teknik Destek Merkezlerimiz
https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2019/11/harita.png
BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZSosyal Medya
@leventmakinaturkiye hesabından bizi takip edebilirsiniz.
Satış
Teknik Destek
LEVENT MAKİNAMerkez Ofis
Çağrı merkezimiz 7/24 tüm sorularınızı cevaplıyor.
NERELERDEYİZSatış ve Teknik Destek Merkezlerimiz
https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2019/11/harita.png
BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZSosyal Medya
@leventmakinaturkiye hesabından bizi takip edebilirsiniz.

Bu site RD MEDYA tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır.

Bu site RD MEDYA tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır.