GHS Etiketleme

https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2021/02/Markoprint-Integra-PP-108.jpg

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarla tehlike sembollerini yazdırma

CLP Yönetmeliği yürürlüğe girdiğinden, kimyasalların küresel olarak uyumlaştırılmış kimyasal sınıflandırma ve etiketleme sistemine (GHS sistemi) göre işaretlenmesi gerekir.

Siyah-kırmızı tehlikeli madde sembolleri, önceki turuncu tehlike sembollerinin yerini almıştır. Ek olarak, H ibareleri (tehlikeler) ve P cümleleri (önlemler) olarak adlandırılan işaret sözcükleri de vardır. Yakın gelecekte, AB çapında bir Benzersiz Formül Tanımlayıcısının (UFI) da uygulanması gerekecek.

Tehlike işaretini GHS ile uyumlu olarak uygulamanın farklı yolları vardır. Yeni ve ilginç bir yaklaşım: GHS etiketi yapıştırmak yerine tehlike sembollerini doğrudan ürün üzerine basmak! Bu makale size bu yaklaşımın avantajlarını gösterecektir.

GHS Etiketleme için yeni mürekkep püskürtmeli yazıcı

Şirketlerin tehlikeli mallarını ve kimyasallarını basit ve uygun maliyetli bir şekilde GHS ile uyumlu olarak etiketlemeyi sağlayan yeni bir çözüm piyasaya sürüldü: piezo inkjet yazıcı Markoprint integra PP 108 bicolor, yalnızca tek bir baskı ile iki renkli baskı kafası! Bu, yalnızca Markoprint yazıcılar için mevcut olan yenilikçi SEIKO baskı kafası teknolojisi ile mümkün olmaktadır.

Yüksek çözünürlüklü grafik baskı

İster grafikler (örneğin tehlike sembolleri, logolar), metinler veya numaralar olsun, Markoprint integra PP 108 bicolor, karton veya kâğıt poşetler gibi emici ambalajlara 108 mm yüksekliğe kadar yüksek ve 360 dpi çözünürlükte 150 m/dakikaya kadar baskı yapar.

Markoprint integra PP 108 bicolor ayakta duran veya geçen ürünlerin işaretlenip işaretlenmeyeceğine bağlı olarak kalıcı olarak kurulabilir.. Baskı sonucu her zaman yüksek kalitededir. Bu, devridaim mürekkep sistemi ile sağlanır: titreşime dayanıklıdır. Aynı zamanda, havanın püskürtme uçlarına girmesini veya mürekkebin kurumasını önler. Bu, Markoprint integra PP 108 bicolor’u normal çevre koşulları altında bakım gerektirmeyen hale getirir.

Kurulumu ve kontrolü kolay

Diğer mürekkep püskürtmeli yazıcıların aksine, Markoprint integra PP 108 bicolor, mürekkep tankının ve baskı kafasının herhangi bir seviyede takılmasına izin verir. Bu, pompa kontrolü ve dahili sirkülasyon basıncının otomatik olarak ayarlanmasıyla sağlanır. Standart hortum uzunluğu 1,50 m’dir, ancak sistemin kolayca entegre edilebilmesi için diğer uzunluklar bir seçenek olarak mevcuttur. Baskı verileri Ethernet, EIA232 veya bir USB bellek üzerinden aktarılabilir.

Paslanmaz çelik gövde ve koruma sınıfı IP 40 ile Markoprint integra PP 108 bicolor, kimya endüstrisinde kullanım için en uygun şekilde donatılmıştır.

Karşılaştırmalı GHS yazıcıları: etiket yazıcısı ve mürekkep püskürtmeli yazıcı

Kimya endüstrisinde, tehlikeli maddelerin tanımlanmasının ekli bir etiketle uygulanması yaygın bir uygulamadır. Geleneksel etikete göre çeşitli avantajlar sunabilen piezo inkjet baskı teknolojisi kullanarak doğrudan markalama gibi alternatifler vardır.

GHS etiketleri

Birçok kimya şirketi, ürünlerini kırmızı ve siyah uyarı sembollerinin ve diğer tüm önemli bilgilerin basılı olduğu etiketlerle işaretler. Bunlar, iki renkli termal transfer yazıcı veya etiket dağıtıcıları ile talep üzerine üretilen önceden basılmış GHS etiketleri olabilir. Tehlike sembolleri hem iki renkli termal transfer yazıcıları hem de ek bilgi içeren etiket dağıtıcıları ile etiketlere yüksek çözünürlükte basılmıştır. Etiket dağıtıcılar daha sonra bitmiş GHS etiketlerini ürünlere tam otomatik bir şekilde uygular.

Avantajları

GHS etiketleri, tehlikeli madde etiketlemesi için birçok şekilde kullanılabilir. Çuvallar, kartonlar, bir IBC kabı, şişeler, fıçı şekli veya malzemesi ne olursa olsun her ambalaj için uygun bir etiketleme sistemi vardır. Etiketleme konumu, çift ​​taraflı etiketlemeden köşe etiketlemeye kadar değişebilir.

Dezavantajları

Etiketleme çözümleri genellikle nispeten maliyetlidir. Sistemin satın alma maliyetlerine ek olarak etiket ve mürekkep şeritleri gibi sarf malzemeleri için ek maliyetler vardır. Şeritlerin ve etiket rulolarının değiştirilmesi veya yenilenmesi gerektiğinden, taşıma da daha zor hale gelir. Ek olarak, sarf malzemelerinin değiştirilmesi veya yenilenmesi kesintilere neden olur. En kötü senaryoda, etiketler soyulabilir ve tehlikeli madde etiketleri durumunda ölümcül olabilir.

Yukarıda belirtilen noktalara ek olarak, özellikle önceden basılmış GHS etiketlerinde başka dezavantajlar da vardır. Her bir ürün için ayrı tehlikeli madde etiketleri saklanmalıdır. Ve gereksinimler değişirse, hızlı ve esnek bir şekilde tepki vermek imkânsız hale gelir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıyla GHS baskılar

Piezo inkjet teknolojisini kullanan büyük karakterli bir yazıcı ile yüksek çözünürlüklü iki renkli baskılar şimdiye kadar mümkün değildi. Ancak şimdi, yeni Markoprint integra PP 108 çift renkli mürekkep püskürtmeli yazıcı yeni olanaklar sunuyor.

Bu mürekkep püskürtmeli yazıcı, yalnızca bir baskı kafasıyla iki renkli, yüksek çözünürlüklü baskı görüntüleri üretebilir. Bu, sistemi emici ambalaj yüzeylerinde tehlikeli madde etiketlemesi için uygun hale getirir ve pahalı tehlikeli madde etiketlerinin yerini alabilir.

Avantajları

Mürekkep püskürtmeli baskı, geleneksel etiketlere göre önemli ölçüde daha ucuzdur. Aynı baskı içeriğine sahip bir GHS etiketine kıyasla tasarruf % 50’nin çok üzerindedir. Buna ek olarak, mürekkep püskürtmeli baskı bir etikete göre daha fazla avantaj sunar. Örneğin, bir işlem sırasında mürekkep yeniden doldurulabilir. Diğer yandan, uygulanacak bilgiler değişirse (örneğin bir ürün değişikliği sırasında) baskılar herhangi bir zamanda esnek bir şekilde uyarlanabilir. Markoprint integra PP 108 bicolor ile inkjet baskının sunduğu bir diğer avantaj da bakım gerektirmemesidir. Son olarak, mürekkep püskürtmeli yazıcılar, etiketleme sistemlerinden çok daha fazla yer tasarrufu sağlar. Bir etiketleme çözümüne kıyasla çok daha az atık vardır.

Dezavantajları

Şu anda, Markoprint integra PP 108 bicolor için pürüzsüz yüzeyler için mürekkep mevcut değildir. Bu da piezo inkjet baskının yalnızca emici malzemeler üzerinde kullanılabileceği anlamına gelir.

Ayrıca işaretlemenin konumunda daha az esneklik vardır. Bu nedenle, mürekkep püskürtmeli yazıcı bir etiketleme sistemi kadar esnek değildir. Öte yandan, ürünün yazıcı kafasına görece yakın yerleştirilmesi gerekir.

 

 

LEVENT MAKİNAMerkez Ofis
Çağrı merkezimiz 7/24 tüm sorularınızı cevaplıyor.
SATIŞ VE TEKNİK DESTEKBize Ulaşın
Satış ve teknik destek ekibimiz sizlere 7/24 hizmet vermektedir.
Satış
Teknik Destek
NERELERDEYİZSatış ve Teknik Destek Merkezlerimiz
https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2019/11/harita.png
BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZSosyal Medya
@leventmakinaturkiye hesabından bizi takip edebilirsiniz.
Satış
Teknik Destek
LEVENT MAKİNAMerkez Ofis
Çağrı merkezimiz 7/24 tüm sorularınızı cevaplıyor.
NERELERDEYİZSatış ve Teknik Destek Merkezlerimiz
https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2019/11/harita.png
BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZSosyal Medya
@leventmakinaturkiye hesabından bizi takip edebilirsiniz.

Bu site RD MEDYA tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır.

Bu site RD MEDYA tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır.