Plastik Üzerine Tarih Kodlama

https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/tarih-kodlama-plastik-1280x640.png

Plastiği kodlamak için pek çok neden vardır ancak plastik ambalajın artan popülaritesi ile birlikte sütten motor yağına kadar her şey için plastiği kodlamanın en yaygın nedeninin bir yiyecek veya içecek ürününe son kullanma tarihi kodlamak şaşırtıcı değildir.

Peki plastiğe son kullanma tarihlerini kodlamak için hangi seçenekleriniz var?

Plastiğe Son Kullanma Tarihlerini Yazdırmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnce plastik üzerine bir son kullanma tarihi kodlarken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey oluşturmak istediğiniz kodlama türüdür. Bir malzemeyi kalıcı olarak kodlamanın birçok yolu vardır (lazer, termal vb.). Ancak bunların hepsi çoğu ambalajın yapıldığı ince plastik türleri için uygun değildir.

Örneğin; termal kodlama, ince plastiği kodlamak için kötü bir seçim olacaktır. Çünkü kodlama makinesinin plastiğin içinde yanmasını önlemek neredeyse imkânsız olacaktır. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, plastiğe termal kodlama yapmak kesinlikle mümkündür. Bununla birlikte boru veya pleksi kodlamada kullanılan kalın plastik gibi olmalıdır.

Endüstriyel boya markörleri geçerli bir çözüm gibi görünebilir. Isı kullanmadan kalıcı bir iz oluştururlar. Markörler en iyi düşük hacimli uygulamalar için uygundur ve son kullanma tarihinin gerekli olduğu çoğu uygulama orta ila yüksek hacimlidir. Uygulama yeterince düşük hacimli ise el ile kodlama yapmak da mümkündür. Çoğu kişi için bu kodlama şekli verimsiz bir markalama yöntemi olacaktır.

Dikkate alınacak son önemli husus, yapacağınız kodlamanın türü, bir son kullanma tarihi ile ilgilidir. Oluşturmanız gereken kodlama statik olmadığından kodlama yöntemi esnek olmalıdır.

Tüm özellikler ve malzeme hususları dikkate alındığında plastiğe tipik olarak bir son kullanma tarihinin kodlanması için iki ana yöntem vardır: Mürekkep ve mürekkep püskürtmeli yazıcılara sahip lastik kodlama.

Plastiğe Son Kullanma Tarihlerini Yazdırmanın En İyi Yöntemleri

Kalıcı mürekkep kodlamalar; ucuz, esnek, dayanıklı ve taşınabilir olmaları nedeniyle plastik üzerinde son kullanma tarihlerini işaretlemenin en yaygın yollarından biridir. Son kullanma tarihlerini işaretlemek için kullanılan mürekkep kodlamaları tipik olarak tarihi temsil etmek için sayılarla veya sayı ve harflerin bir kombinasyonuyla basılmış bir dizi şeritten oluşur.

Örneğin, ilk bant 1-12 ve ikinci bant 1-31 ile yazdırılarak ay ve günü kodlamak için iki bantlı bir damga kullanılabilir. SKT ve NO gibi tekrarlayan ifadeler için özel sarma bantları da mevcuttur.

Plastik üzerine kodlama için başka bir seçenek de küçük karakter kodlama makinesidir. Yazıcılar bir dizi karakter boyutunda yazdırma yeteneğine sahiptir ve çeşitli düzeylerde işlevsellik ve taşınabilirlik sunar. Bununla birlikte daha fazla bilginin de yazdırılması gerekiyorsa genellikle bir küçük karakter kodlama makinesi plastiğe bir son kullanma tarihi yazdırmak için iyi bir çözümdür. Yazıcılar genellikle birden fazla metin satırı yazdırmak gerektiğinde veya hem bir barkod hem de son kullanma tarihini tek geçişte tarih kodlamak için kullanılır. Bu da zamandan tasarruf sağlar ve plastik üzerinde kalıcı bir tarih kodlama oluşturur.

Son kullanma tarihlerini plastiğe nasıl kodlayacağınızı öğrenmenin en iyi yolu, makinenizin kullanım kılavuzuna başvurmaktır veya www.leventmakina.com.tr’ye girerek detaylara sahip olabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin

Plastiğe son kullanma tarihlerinin yazdırılması hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.

 

LEVENT MAKİNAMerkez Ofis
Çağrı merkezimiz 7/24 tüm sorularınızı cevaplıyor.
SATIŞ VE TEKNİK DESTEKBize Ulaşın
Satış ve teknik destek ekibimiz sizlere 7/24 hizmet vermektedir.
Satış
Teknik Destek
NERELERDEYİZSatış ve Teknik Destek Merkezlerimiz
https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2019/11/harita.png
BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZSosyal Medya
@leventmakinaturkiye hesabından bizi takip edebilirsiniz.
Satış
Teknik Destek
LEVENT MAKİNAMerkez Ofis
Çağrı merkezimiz 7/24 tüm sorularınızı cevaplıyor.
NERELERDEYİZSatış ve Teknik Destek Merkezlerimiz
https://leventmakina.com.tr/wp-content/uploads/2019/11/harita.png
BİZİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZSosyal Medya
@leventmakinaturkiye hesabından bizi takip edebilirsiniz.

Bu site RD MEDYA tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır.

Bu site RD MEDYA tarafından hazırlanmıştır ve tüm hakları saklıdır.